2011

Div 2 Grupp 1 Säsong 10/11

Tabell

1 Schack 78, Uppsala               7  6 0 1  37.0   12

2 SK Rockaden, Sthlm III           7  5 1 1  35.0   11
3 SK Örnen                         7  4 1 2  30.5    9
4 Schack 64, Haparanda             7  3 2 2  36.5    8
5 Stockholms SS II                 7  2 3 2  28.5    7
6 Upsala ASS III                   7  2 1 4  23.0    5

7 Bollnäs SS                       7  1 1 5  16.5    3
8 Sollefteå SS                     7  0 1 6  17.0    1

Statistik

   Spelare             Partier   V R F    Poäng  Procent  Rating

1. Mats Häggqvist            7   4 1 2     4.5     64%     +43 
2. Dennis Nilsson            7   3 3 1     4.5     64%     +46
3. Illman Jusupov            5   2 0 3     2.0     40%     -27
4. Patrik Eckeskog           6   2 0 4     2.0     33%     -26 
5. Fredrik Gustavsson        7   0 3 4     1.5     21%     -27 
6. Per Gylle                 2   1 0 1     1.0     50%      -2
7. Leif Åhman                2   0 2 0     1.0     50%      +2 
8. Daniel Eriksson           2   0 1 1     0.5     25%     -10 
9. Roger Nyberg              2   0 0 2     0.0      0%     -11 
10. Teferi Ayele Asafi       5   0 0 5     0.0      0%     -25  
11. Lars-Göran Toljamo       5   0 0 5     0.0      0%     -40
12. Sture Forsén             5   0 0 5     0.0      0%     -45

                            55  12 10 33  17.0     30%    -122

Endast spelade partier, ej w.o matcher

Matcher & Partier

Rond 1 2010-10-24 (Spelades i Övik)

   Schack 64 Haparanda 1994  -  Sollefteå SS        1775  6½ - 1½

1. Dietmar Vinke       2243  -  Dennis Nilsson      2084    ½-½ 
2. Fredrik Mella       2174  -  Ilman Jusupov       2091    1-0 
3. Michael Mattsson    2096  -  Patrik Eckeskog     1890    1-0 
4. Lars-Göran Carlsson 1981  -  Mats Häggqvist      1872    0-1 
5. Tommi Saukkoriipi   1928  -  Fredrik Gustafsson  1723    1-0 
6. Jörgen Waara        1852  -  Sture Forsén        1643    1-0 
7. Olavi Tenno         1829  -  Teferi Ayele Asafi  1450    1-0 
8. Per-Olov Rova       1852  -  Lars-Göran Toljamo  1450    1-0
Rond 2 2010-10-23

   SK Örnen            1852  -  Sollefteå SS        1775  6½ - 1½

1. Peter Olsson        2025  -  Dennis Nilsson      2084    ½-½ 
2. Mårten Sjölander    1980  -  Ilman Jusupov       2091    1-0 
3. Tomas Forsberg      1885  -  Patrik Eckeskog     1890    0-1 
4. Lars-Eric Persson   1877  -  Mats Häggqvist      1872    1-0 
5. Anders Ljung        1850  -  Sture Forsén        1643    1-0 
6. Jan Viberg          1825  -  Fredrik Gustafsson  1723    1-0 
7. Magnus Englund      1798  -  Teferi Ayele Asafi  1450    1-0 
8. Björn Johansson     1576  -  Lars-Göran Toljamo  1450    1-0
Rond 3 2011-01-15

   Schack 78, Uppsala  2050  -  Sollefteå SS        1693   6 - 2 

1. Anders Kling        2267  -  Dennis Nilsson      2056    0-1 
2. Lennart Roxendal    2214  -  Patrik Eckeskog     1995    1-0 
3. Peter Bytar         2138  -  Mats Häggqvist      1877    ½-½ 
4. Peter Karlsson      2051  -  Fredrik Gustafsson  1703    ½-½ 
5. Mats Nilsson        2003  -  Sture Forsén        1639    1-0 
6. Anders Jansson      1969  -  Teferi Ayele Asafi  1405    1-0 
7. Gunnar Marklund     1924  -  Roger Nyberg        1436    1-0 
8. Rickard Myrberg     1835  -  Lars-Göran Toljamo  1438    1-0
Rond 4 2011-01-16

   Upsala ASS III      1743  -  Sollefteå SS        1693   6 - 2  

1. David Foster        2042  -  Dennis Nilsson      2056    0-1 
2. Nils Lundahl        1845  -  Patrik Eckeskog     1995    0-1 
3. Nils Erik Berglund  1810  -  Mats Häggqvist      1877    1-0 
4. Sture Almqvist      1794  -  Fredrik Gustafsson  1703    1-0 
5. Thore Agnäs         1736  -  Sture Forsén        1639    1-0 
6. Kenneth Ekman       1611  -  Roger Nyberg        1436    1-0 
7. Ashoke Mitra        1594  -  Teferi Ayele Asafi  1405    1-0 
8. Kurt Ågren          1519  -  Lars-Göran Toljamo  1438    1-0
Rond 5 2011-02-06

    Sollefteå SS       1907  -  Stockholms SS II    1903   4 - 4 

1. Leif Åhman          2034  -  Christer Nilsson    2015    ½-½ 
2. Dennis Nilsson      2056  -  Tom Braathen        2066    ½-½ 
3. Patrik Eckeskog     1995  -  Mats Wahlstedt      1882    0-1 
4. Ilman Jusupov       2034  -  Simon Marder        1959    1-0 
5. Mats Häggqvist      1877  -  Mikael Helin        1845    1-0 
6. Daniel Eriksson     1854  -  Peter Lindblom      1891    0-1 
7. Fredrik Gustafsson  1703  -  Telmo Sanchez       1789    0-1 
8. Per Gylle           1708  -  Kent Färdig         1781    1-0
Rond 6 2011-02-05

   Sollefteå SS        1907  -  SK Rockaden,Sthlm 3 1949  2½ - 5½

1. Leif Åhman          2034  -  Niclas Lindbom      2112    ½-½ 
2. Dennis Nilsson      2056  -  Zoran Todorovic     2150    0-1 
3. Patrik Eckeskog     1995  -  Tony Hanoman        1997    0-1 
4. Ilman Jusupov       2034  -  Egor Norlin         2087    0-1 
5. Mats Häggqvist      1877  -  Billy Bast          1887    1-0 
6. Daniel Eriksson     1854  -  Lennart Örnmarker   1950    ½-½ 
7. Fredrik Gustafsson  1703  -  Rickard Wiberg      1821    ½-½ 
8. Per Gylle           1708  -  Jimmy Bast          1591    0-1
Rond 7 2011-03-20

   Bollnäs SS          1718  - Sollefteå SS         1736  4½ - 3½  

1. Magnus Jonsson      2016  -  Dennis Nilsson      2056    0-1 
2. Lennart Roman       1804  -  Ilman Jusupov       2034    0-1 
3. Gunnar Bergkvist    1885  -  Mats Häggqvist      1877    0-1 
4. Avdic Zahir         1705  -  Fredrik Gustafsson  1703    ½-½ 
5. Mesud Jegic         1669  -  Sture Forsén        1639    1-0 
6. Luan Salathe        1559  -  Lars-Göran Toljamo  1438    1-0 
7. Mats Nilsson        1561  -  Teferi Ayele Asafi  1405    1-0 
8. Kjell Eriksson      1550  -  W.O                         1-0

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *